AMETÜST

Ametüst on kristall, mille kasutamise algus jääb juba aegade hämarusse. Ta on olnud läbi aastate naiste lemmik nii oma ilu kui ka tugevate energeetiliste võrgete tõttu, mis on kaitsvad ja tervendavad. Kui sa kannad ametüsti, siis see tõstab su tuju ja muudab sind positiivsemaks.

Üleüldiselt peetakse ametüsti võinkeid selle kandjale väga rahustavateks ja harmoniseerivateks. See on kristall, mis kaitseb negatiivse energia, süü- ja hirmutunde eest. Võimendab tarkust ja teadmisi, annab jõudu ja toob õitsengu. Lisaks sellele on tuju tõstev ja positiivsust ning rahulolu toov. 

Kui sa oled kimpus motivatsiooni leidmisega või seisad loomebloki ees, kas siis on ametüst sulle just õige kristall, sest see suurendab eneseteadvust, ergutab loovust ning aitab uusi ideid kokku siduda. Sodiaagimärkidest toob ametüst kõige enam kasu Veevalajale, Kaladele, Jäärale ja Amburile. Muidugi sobib see ka kandmiseks kõikidele teistele sodiaagimärkidele.

Ametüst

Ametüsti mõju

    • Ametüst tasakaalustab füüsilist, mentaal- ja emotsionaalkeha, tuues rahulolu, jõudu ja rahu.
    • Peamised rakendused – mõistmine, usaldus, side, andeksandmine
    • Ta on võimas abiline mediteerimisel, kuid ühendab ka vaimse ja füüsilise meie igapäevaelus.
    • Tõstab tuju ja mõjub positiivselt.
    • Padja alla pandud ametüsti kasutatakse unenäokivina, mis kutsub esile tervendavaid ja prohvetlikke unenägusid.
    • Ametüst võib vaigistada tüli – ta takistab või ergutab süütundest ja negatiivsest mõtlemisest vabanemist, nagu hetkel vaja. Stressiseisundis olles võta kivi hetkeks mittedomineerivasse kätte ja laste energial voolata; rahustavad võnked läbistavad kogu su olemuse, luues rahu- ja kirgastumistunde.
    • Ametüst suurendab eneseteadvust ja valmisolekut enda eest vastutada.
    • Ergutab loovust ja võimet uusi ideid kokku siduda, nende üle arutleda ja need läbi mõelda vaimse taipamise ja erksa intuitsiooniga.
    • Ametüsti võnked vabastavad energeetilised blokeeringud kehas ja auras.
    • Suudab lahustada ja muundada negatiivseid mõtteid ja energiaid nii, et neid saab ülima hüve nimel uuesti ümber jagada.

Ametüsti ajalugu

Vanas-Kreekas arvati ametüsti abil saavat alkoholi liigpruukimise ja purjujäämise vastu. Sellest tuleneb ka kivi nimetus, mis on kreeka keeles „amethystos“ ja tähendab kainust. Ametüsti kandvat inimest peetakse ka seetõttu kainelt muretuks ja lõbusaks ning kõigile meeldivaks.

Veel on vana uskumus, et kui ametüstisõrmus poetada veinipeekrisse ja hoida seda seal, siis ei jäävat jooja kunagi purju, ta magu olevat alati korras ning palged punased. Salvina silmale panduna parandavat ametüstipulber nägemist.

Ametüst on olnud ka tähtis kultusekivi. Katoliku kiriku üheks traditsiooniks on näiteks olnud anda kardinalile ametisse pühitsemisel ametüstiga kaunistatud sõrmus. Ametüstidega sõrmuseid kannavad ka paavstid. Vanad egiptlased kaitsesid end sellega negatiivsuse, süü- ja hirmutunde vastu. Ametüsti on pikka aega tarvitatud kaitseks kõigil tasanditel  –   enesepettuse eest, kuna ta võimendab tarkust ja teadmisi; psüühilise rünnaku ja nõudluse vastu; samuti on tal pikaaegne seos kuningate ja valitsejatega, sest annab jõudu ja toob õitsengu. Ametüst sümboliseerib vaimset tarkust, alandlikust, usku ja siirust. Ametüst on veebruarikuul sündinute õnnekivi.

Mineraali omadused ja leiukohad

Ametüst on lilla rauarikas kvartsi teisend ning seda hinnalisem, mida rauarikkam ja tumedam ta on. Kalliskivina on ametüstil ka suur puudus. Nimelt muutub ta intensiivse valguse käes aegamööda heledamaks ning on kunstlikus valguses kahvatu, sageli hallikas ja elutu.

Eri leiukohtade ametüstide värvus on erinev. Näiteks on Madagaskari ametüstid sinakad, Põhja-Carolina leiud punakaslillad, Brasiilia ja uruguai omad enamasti punakaspruunid, Aafrikast pärit aga kollakasroheka tooniga.

180-200 kraadini kuumutamisel muutub ametüst värvituks, kuid jahtudes taastab oma värvi. Kui teda kuumutada aga 200-500 kraadini või mõjutada ultraviolettkiirtega, siis taastub värv alles röntgeni või γ-kiirte toimel. Üle 500 kraadi kuumutamisel muutuvad ametüstid püsivalt kollaseks või punakaspruuniks. Seetõttu kasutatakse seda moodust juveeltsitriinide saamiseks. Üle 600 kraadi juures saadakse ametüstidest piimjaid kuukive meenutavaid vääriskive. Radioaktiivsete ainetega mõjutamisel saab aga üsna hõlpsalt heledavärvuselist kristalli tumedamaks muuta ja müügihinda tõsta.

Kasutatud kirjandus:

A.Raukas “Õnnekivid”, Tallinn 1991

K.N.Selman “Crystal Resonance: Combining Gemstones, Essential Oils, and Flower Essences for Enhanced Well-Being”, 2015

Ametüst
Jaga seda postitust